Nuba je zberateľská a výskumná galéria, v ktorej vykračujeme aj mimo hlavný trhový prúd na cestu bádania, (seba)objavovania, umelecko-zberateľského dobrodružstva a nového poznania. Pátrame po skvostných umeleckých origináloch v zahraničí i doma a skúmame umelecké príbehy, ktoré vás pozvú na nezvyklé zberateľské chodníčky.

Prečo sme tu?

  • Kupujeme a predávame kvalitné umenie
  • Budujeme vlastnú zbierku – ponúknite nám svoje umelecké predmety
  • Robíme výskum s cieľom publikovať knihy. Pátrame po stratených či prehliadaných osobnostiach, príbehoch, ich dielach a dokumentácii. Je pre nás dôležité rekonštruovať celý príbeh, často totiž bez neho nemožno rozkódovať samotnú tvorbu. Preto sa snažíme vypátrať aj listy, fotografie, svedectvá a spomienky, aby to všetko neskončilo v zabudnutí.

Diela následne dostaneme do dobrých verejných a súkromných zbierok, príbehy do našich sŕdc a hláv a dokumentáciu do archívov našej kolektívnej pamäte, teda štátnych galérií a múzeií.

Vízia

Máme vytipovaných autorov pre výskum na niekoľko ďalších rokov (Jaroslav Kočiš, Štefan Tallós Prohászka, Anton Štubňa). Plánujeme nadviazať systematickú spoluprácu s kurátormi, kunsthistorikmi a regionálnymi galériami a priniesť objavné projekty bližšie k vám.

Špecializujeme sa na nasledovné kapitoly slovenského umenia 20. storočia:

  • zabúdané autorky a autori 20. storočia (Karol Harmos a jeho komárňanský okruh, solitéri ako Igor Ďurišin, Štefan Prohászka, Jaroslav Kočiš, Frieda Salvendy a iní)
  • medzivojnové obdobie – bratislavský Kunstverein, okruh košickej moderny, maďarsky a nemecky hovoriaci autori
  • Nástup 1961 a okruh Bratislavských konfrontácií
  • Neoavantgarda (Stano Filko, Július Koller, Peter Bartoš, Michal Kern, okruh 1. Otvoreného ateliéru)
  • výnimočné a raritné grafické práce 20. storočia

Naše hodnoty

Okrem dôveryhodnosti, kvality a spoľahlivosti pre našich partnerov je pre nás dôležitý život v dôstojných podmienkach, rovnoprávnosť a vzdelanie pre všetkých. Každý mesiac teda podporujeme výnimočné pomáhajúce organizácie Cesta von a Teach for Slovakia a povzbudzujeme v tom aj našich známych, priateľov a iné podniky.

Kto som?

Martin Ftáčnik, portrét

Martin Ftáčnik

Zberateľ, bádateľ a obchodník s umením. Špecializuje sa na slovenské, české a maďarské umenie 20. storočia. Študoval ekonómiu a nemčinu na Royal Holloway College, University of London. Absolvent kurzu Art and Business na Sotheby’s Institute of Art v Londýne. V Bratislave v rokoch 2009 až 2012 spoluviedol Fru Fru Gallery, kde organizoval výstavy súčasných umelcov. Od roku 2014 sa osamostatnil. V roku 2023 založil Vydavateľstvo Nuba, ktoré publikuje výlučne monografie ešte neprebádaných slovenských umelcov a umelkýň 20. storočia.